ورود |عضويت
شنبه 18 آذر ماه 1402

بازگشت به صفحه اصلی

تاریخچه تاسیس جهادکشاورزی

     جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح‌اله خمینی برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تاسیس شد. اندیشه تاسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه‌های ۱۰ نفره دانشجوئی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیات علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران خمینی داده شد و او در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان تشکیل جهاد را صادر کرد. افرادی همچون بهشتی از حامیان این حرکت مردمی و دانشجویی بود.بعدها و پس از یک دوره آغازین، جهاد سازندگی به وزارتخانه‌ای در دولت تبدیل شد و سرانجام با ادغام در وزارت کشاورزی، نام وزارت جهاد کشاورزی را بخود گرفت و منحل شد.

     توسعه نیافتگی روستاها و آسیب دیدن تولید کشاورزی کشور و فقدان مدیریت کارآمد در رابطه با امور روستایی از دلایل تاسیس نهاد جهادسازندگی بود .

ایده ابتدایی تشکیل نهادی دانشجویی برای اداره مناطق بحرانی محروم و دورافتاده از جمله کردستان، سیستان و بلوچستان، گنبد و ترکمن صحرا، مسجد سلیمان و خوزستان و چهارمحال و بختیاری و هدایت امور سیاسی و فرهنگی و فعالیت‌های انقلابی و مردمی این مناطق با استفاده از امکانات ارتش در جلسه جمعی از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های پلی تکنیک، صنعتی آریامهر، دانشگاه تهران، دانشگاه ملی و دانشگاه علم و صنعت ایران با نخست وزیر وقت مهدی بازرگان مطرح شد. اولین نماینده این گروه دانشجویی محمدتقی امانپور انتخاب گردید که رابط این گروه دانشجویی با نخست وزیری بود. اولین گروهای اعزامی گروهای زیر بودند که تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۵۷اعزام شدند و به مدت سه ماه در این مناطق فعالیت کردند.

پس از اعزام این گروه‌ها لزوم ایجاد نهضت جهاد سازندگی با مشارکت دانشجویان در کشور احساس شد این طرح در اردیبهشت ۵۸ در دانشگاه‌های ایران مورد نظرخواهی قرار گرفت که با موافقت دانشجویان روبرو شد بنابراین طرح تشکیل نهضت مدون شد و توسط بهشتی به اطلاع خمینی رسید. خمینی مهلتی یک ماه را برای تشکیل این نهضت در نظر گرفت و در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ چهار ماه بعد از انقلاب اسلامی فرمان تشکیل جهاد سازندگی را صادر کرد. در ابتدا بهشتی به عنوان نماینده شورای انقلاب در جهاد سازندگی تعیین و سپس ناطق نوری به عنوان نماینده خمینی و محمدحسین بنی‌اسدی به عنوان نماینده نخست وزیر و رضا افشار، عباس احمد آخوندی و مجتبی آلادپوش به عنوان اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی تعیین و کار خود را آغاز نمودند.

چهار ماه بعد از انقلاب اسلامی در طی فرمانی از سوی امام خمینی (ره) در 27 خرداد 1358 نهاد جهاد سازندگی را تشکیل شد. در این فرمان از ملت ایران به عنوان ملتی فداکار یاد می‌شود و تنها راه ساخت ویرانی‌های کشور که به عقیده خمینی از آثار حکومت پهلوی بر ایران است همکاری ملت ایران عنوان می‌شود.در بخشی از این فرمان آمده‌است.

نهضت جهاد سازندگی در روز سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۶۲ طی طرحی در سه فصل شامل: اهداف، وظایف و مقررات عمومی در ۱۱ ماده و ۵ تبصره با تایید مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه جهاد سازندگی تبدیل شد. این طرح ۱۰ روز بعد به تأیید شورای نگهبان رسید. وزارت جهاد سازندگی به کمیته‌های مختلف با شرح وضایف مختلف تقسیم شد که مهمترین آنها عبارتند از:

  1. کمیته فرهنگی
  2. کمیته عمران و فنی
  3. کمیته کشاورزی
  4. کمیته بهداشت و درمان
  5. کمیته پشتیبانی مناطق جنگی
  6. کمیته صنایع

به منظور رفع نابسامانی‌ها و نارسایی‌ها در بخش کشاورزی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جهت اصلاح نظام اداری، کاهش تصدی‌های غیر ضروری، ارتقای بهره‌وری و کارایی نیروی انسانی و مدیریت دستگاههای اجرایی، حذف موازی کاری‌ها و تجمع امور کشاورزی، دام، توسعه و عمران روستایی لایحه ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه شد و در تاریخ ۲۶ مرداد ۱۳۷۹ با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی رفت این لایجه در تاریخ ۶ دی ۱۳۷۹ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۹ توسط شورای نگهبان تایید شد.

بر اساس تقسیمات کشوری در سال 1370 مبارکه و حومه از شهرستان لنجان جدا و بعنوان یک شهرستان مستقل دارای فرمانداری مجزا گردید .

در سال 1379 با ادغام دو وزارتخانه کشاورزی و جهادسازندگی ،‌ مدیریت جهادکشاورزی این شهرستان نیز تاسیس گردید و تا قبل از ادغام یک مدیریت کشاورزی و یک مدیریت جهادسازندگی در شهرستان مبارکه مشغول به فعالیت بودند .جهادسازندگی در جنگ نقش بزرگی را ایفا کرد و بگفته فرماندهان جنگ یکی از دلایل عدم شکست ایران در جنگ حضور این نهاد انقلابی در جنگ بود. جهاد در جنگ حضور مهندسی داشت و با ساخت پل، سنگر، خاکریز و جاده در مناطق مختلف باعث پیشرفت سربازان در جنگ می‌شد که در این زمینه می‌توان به احداث پل بعثت بر رودخانه اروند اشاره کرد. لقب سنگرسازان بی‌سنگر توسط رهبر ایران به جهادگران جهاد سازندگی بدلیل نقش بزرگشان در جنگ داده شد.

      ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگي شهرستان مبارکه از سال 1362 تشکیل و تا پایان جنگ تحميلي نقش موثر و چشمگيري در اعزام هزاران نفر مردم بسیجی و غیور به مناطق جنگی داشت که عمدتاٌ در زمينه فعاليت‌هاي فني و مهندسي ، احداث خاکریز ، پل ، سنگر و استحکامات در جبهه‌هاي جنگ‌ ايفاء نقش نمودند و 10 شهید و جاویدالاثر گرانقدر و دهها تن جانباز و ایثارگر از جمله سردار شهید حاج رضا نصوحی را تقدیم انقلاب اسلامی نمود و یکی از افتخارات بزرگ جهاد کشاورزی در دوران هشت سال دفاع مقدس عنوان سنگرساز بی سنگر بود که از سوی امام راحل نامگذاری شد و امروز نیز با توکل بر خداوند متعال همانند دوران دفاع مقدس جهاد گران در سنگر تولید و در خلق حماسه اقتصادی نیز پیشرو و در خط مقدم حرکت خواهند کرد.

 

 

بازگشت به صفحه اصلی

  كاربران بر خط
عضويت عضويت:
Latest New User آخرين:
New Today ورودي امروز: 0
New Yesterday ورودي ديروز: 0
Overall Users در مجموع : 488

كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 123
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 123

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 3189564
Visitors بازديد هاي امروز: 1286
Visitors بازديد هاي ديروز: 2151

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/09/18 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مبارکه
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا